Actualizare portofoliu Octombrie 2019

     In luna octombrie am reusit sa investesc suma de 1535ceea ce duce investitiile in P2P la un total de 7226€.  Venitul pasiv in luna octombrie a fost de 71,96 €.  O crestere cu 53% fata de luna precedenta.

Profitul total de la primele investitii in P2P este de 220,16€ (181,8€ din dobanzi si 38,36 din bonusuri de inscriere si oferte de cashback). O suma frumusica dupa doar 6 luni de investitii. 

Platforma Venit Oct. (€)Dobanda anuala (%)
Valuare totala (€)
TOTAL71.96€14.67%7226€
Mintos9.1212.59%857.13
Envestio15.8518.61%1343.57
Kuetzal14.2619.14%1318.97
Crowdestor10.0117.59%1149.81
Wisefund8.318.35%549.58
Fast Invest4.0412.87%518.05
Grupeer
5.2412.95%671.6
PeerBerry1.6412.79%157.54
Lenndy1.8212%122.83
Debitum.net1.259.77%282.36
Reinvest240.437.45%
+7.30%
98.97

Performanta investitiilor arata mult mai bine cand este afisata pe grafic. 

Analiza randament platforme Peer-to-peer

Mintos

    Am facut prima retragere (100€) de pe Mintos  si banii au ajuns in doua zile pe Revolut. Am retras pentru ca dobanzile la momentul respectiv erau de 10%-11%. Am investit acei bani intr-un proiect la Kuetzal cu un randament de 20%. Mintos a depasit pragul de 204000 de investitori. Chiar și cu ratele dobanzilor scazute, a reusit in continuare sa finanteze imprumuturi în valoare de peste 250 de milioane EUR. 

     Daca investesti pe platforma Mintos, recomand sa folosesti doar originatori care platesc dobanda la intarzieri. Dupa cum se vede mai sus se intampla destul de des sa fie intarzieri la plati.

Daca vrei sa iti faci cont pe platforma Mintos folosind legaturile din acest blog, vei primi un bonus exclusiv de 1% pentru toate investitiile pe care le faci in primele 90 de zile de la inregistrare. Oferta este valabila pana la 18 noiembrie.

Platforma Envestio

    In luna octombrie, Envestio a lansat mai multe proiecte (unul inca deschis la momentul scrierii), unele cu dobanzi de 20% si plata lunar. Auto invest si-a facut treaba si am reusit sa prind o bucatica si sa ma bucur de aceasta dobanda. In urma acestor investitii, balanta mea arata 1343,57€, care in luna octombrie mi-au adus un profit de 15,85€. 

     Ca si pana acum toate platile au fost facute la timp fara nici o zi de intarziere. Toate imprumuturile vin cu buyback garantat. O scurta analiza a platformei aici.

Daca vrei sa investesti in Envestio si sa te bucuri de un randament foarte mare, poti sa profiti de bonusurile oferite de platforma pentru investitorii noi. Daca te inscrii pe Envestio prin acest link  si veti depune cel putin 100 €, vei primi:

  • 5€ bonus de inscriere in 24 de ore 
  • 0.5% bonus din suma investita in primele 270 de zile ca bonus de recuperare. Acest  bonus este calculat si platit inainte de 5 a fiecarei luni.
 
Kuetzal

    Kuetzal a lansat mai multe proiecte cu dobanzi de 16%-20% cu plata lunar si buyback garantat. Unele din proiecte, inca sunt deschise la momentul scrierii. Datorita numarului de investitori in continua crestere, proiectele cu dobanzi mari (18%-20%) se finanteaza destul de repede. 

     Ca si pana acum toate platile au fost facute la timp. Din acest motiv si datorita proiectelor diversificate, investitiile mele pe platforma au depasit 1273€.  Randamentul anual pe baza investitiilor facute este de 19,14%. Este cel mai mare dintre toate platformele in care am investit pana acum. In octombrie am primit 11,58  din dobanzi si 2,68cashback in urma investitiilor facute.

Daca te inregistrezi pe platforma  Kuetzal prin acest link,  pana la 31.05.2020 si folosesti codul promo INDEPENDENTFINANCIAR vei primi:

    • 10€ bonus pentru inregistrare
    • 0.5% din toate investitiile facute in primele 180 de zile 

 Nu primesti aceste bonusuri daca te inegistrezi direct pe platforma.

Crowdestor

     Crowdestor continua sa lanseze tot mai multe proiecte, unele cu dobanzi de pana 26% cum a fost Fur Processing company (un proiect destul de discutat pe retelele de socializare, pentru ca firma JSC Grobina a cerut insolventa). Proiectele oferite sunt diversificate, unele fiind in industria de Jocuri, iar dobanzile oferite sunt foarte atractive (18% + 14% taxa de succes preconizata). 

     Ca si pana acum toate platile au fost facute la timp.  Cand investesti intr-un proiect la Crowdestor, castigi dobanda din ziua in care investesti. Cu o investitie de 1149,81€, venitul in luna octombrie a fost de 10,01€. Din luna Decembrie venitul din dobanzi ar trebui sa creasca simtitor datorita investitiilor care au prima plata a dobanzii dupa 3 sau 6 luni.

La momentul scrierii erau disponibile pe platforma mai multe proiecte cu dobanzi atractive. Mai multe detalii despre proiecte aici.

Randament  investitii Wisefund

    Wisefund a depasit 1350 de investitori pana la momentul scrierii. Toate imprumuturile vin cu garantie de rascumparare dar si acoperite de un fond de protectie. O scurta analiza a platformei aici.

Mai multe proiecte au fost lansate in octombrie, unul din proiecte Organic fertiliser manufacture a avut o dobanda de 20% si plata lunar. La momentul scrierii sunt disponibile 3 proiecte, unul cu o dobanda de 18,5%.

     Pana acum am investit peste 540€, dar cu siguranta voi investi mai mult in urmatoarele luni. Toate platile au fot facute la timp. In luna octombrie am primit 7,13 € din dobanzi si 1,17€ cashback in urma investitiilor facute. 

Wisefund ofera 0,5% cashback din suma investita in primele 270 de zile, daca te inregistrezi prin acest link

Usor usor Wisefund devine una din platformele mele favorite. 

FAST INVEST

     Pentru prima data Fast Invest a anunțat numele unui creditor. Este vorba de Kviku Rusia, care ofera  împrumuturi  cu o rata a dobanzii de pana la 12% și o garanție de rambursare de 15 zile dupa data scadenței. Pe Fast Invest poti sa gasesti imprumuturi cu dobanzi de 12%-13% si buyback garantat. Pana acum platforma are un istoric foarte bun si toate platile sunt facute la timp. 

     In octombrie am decis ca banii pe care ii dadeam pe tigari sa-i investesc pe Fast Invest . Asa ca am adaugat 150 si vreau sa adaug in fiecare luna aceasta suma. M-am lasat de fumat acum 2 ani si strangeam banii intr-o cutie, iar apoi ii foloseam pentru vacante sau alte lucruri personale. Cum in cutie nu se inmultesc am decis sa ii investesc. Am ales Fast Invest pentru ca are un istoric foarte bun si ofera dobanzi atractive. In plus poti sa retragi banii int-un timp scurt.

     Cu o investitie de 518,70€ am avut un profit de 4,04€, dar dupa cum se vede mai jos, datorita celor 150€ adaugati in luna septembrie urmeaza sa primesc 5,42€.

Daca vrei sa testezi platforma FastInvest poti sa iti faci cont prin acest link.

Randament  investitii Grupeer

     Pe Grupeer am primit 5,24€ in urma investitiilor. In octombrie am adaugat 150€ pe care i-am investit intr-un proiect de tip Balloon. Adica o sa primesc principalul si dobanda la data scadenta.   Grupeer continua sa lanseze tot mai multe campanii de cashback. Chiar la momentul scrierii sunt disponibile imprumuturi cu dobanzi de 13% +1% cashback imediat dupa investitie.

Toate platile au fost facute la timp fara nici o intarziere.

     Daca te inregistrezi prin acest link vei primi 1% Cashback la toate investițiile peste 100€,  în perioada 17 octombrie 2019 – 17 noiembrie 2019. Vă rugăm să rețineți, oferta nu include proiecte care au deja cashback promoțional (aceste proiecte sunt marcate de ecusonul albastru).

Randament  investitii PeerBerry

     Randamentul anual in urma investitiilor este 12,79% care imi aduce in luna octombrie 1,64€. La imprumuturile pe termen lung, toate platile au fost facute la timp. Sunt mici intarzieri la imprumuturile pe termen scurt.

     Pe platforma PeerBerry toate imprumuturile au o garantie de rascumparare. In cazul in care platile intarzie mai mult de 60 zile, imprumuturile sunt rascumparate de catre creditori, iar principalul și dobanzile platite. Poti sa iti faci cont si sa testezi platforma accesand link-ul de aici.

Randament  investitii Lenndy

     Randamentul in urma investitiilor este de 12% si mi-a adus un venit de 1,82€ in luna octombrie. Sunt foarte multumit de platforma pana acum si de aceea o recomand  pentru diversificare.

    Daca te inregistrezi cu acest link si investesti 100€ sau mai mult (nu neaparat intr-un singur imprumut) – beneficiezi de un bonus de 10 EUR. Banii iti vor fi trimisi imediat dupa efectuarea investitiei.

Randament  investitii Debitum.network

    Debitum.network este o platforma Peer to Bussines  care permite oricui sa investeasca in imprumuturi de afaceri de la numai 10€ si sa castige dobanzi de pana la 15%. Toate investitiile vin cu o garantie suplimentara pentru investitori. Desi majoritatea imprumuturilor au dobanzi de 9-10%, penalizarile la intarzieri sunt de 4.5%. 

Doar 1,25€ este dobanda primita in octombrie pentru ca patru din investitii au intarzieri la plata. Nu ma deranjeaza ca sunt intarzieri pentru ca se taxeaza cu 4.5%.

Daca vrei sa profititi de bonusul oferit de platforma, poti sa te inregistrezi prin acest LINK si folosind codul promo UURU4 vei primi:

  • 10 € Bonus, daca investesti minim 250€
Reinvest24

    Este o platforma din Estonia prin care poti sa investesti in imobiliare incepand cu suma de 100€.  Este diferita de celelalte platforme pentru ca atunci cand investesti intr-un imobil, practic cumperi o bucatica din el. Imobilele se inchriaza si chiria se imparte la investitori. Dupa o anumita perioada imobilul se vinde cu un pret mai mare si banii se impart in functie de cat a investit fiecare. Am investit 100 € si am ramas surprins ca 2 € au fost opriti pentru taxe. Este prima platforma in care investesc si au taxe. Sper sa le scoata pe viitor daca vor sa atraga cat mai multi investitori.

Am primit si prima chirie in valoare de 0,43  in urma investitiei facute. 

Reinvest24 ofera in perioada 01 octombrie – 31 decembrie 2019 un Bonus de 10 Euro pentru toti cei care se inregistreaza prin acest link.

Daca ti-a placut aceasta postare si crezi ca si alte persoane ar putea fi interesate, nu ezita sa distribui pe Facebook.
Disclaimer:

     Informatiile din acest blog nu sunt sfaturi pentru investitii. Pur si simplu monitorizez calatoria mea spre independenta  financiara. Nu sunt asociat cu nici una din platformele de investitii. Blogul contine link-uri catre anumite platforme de investitii. Daca faci clic pe link-uri si decizi să investesti in oricare dintre produsele sau serviciile lor, as putea să castig un comision. Uneori veti primi un mic bonus pentru utilizarea legaturilor mele. Cred ca este o situatie avantajoasa pentru toată lumea.

 

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Continuând să utilizați site-ul, sunteți de acord cu utilizarea cookie-urilor. Mai multe informatii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close