analiza lunara

    Randamentele obtinute in fiecare luna din investitiile P2P sunt disponiblie in aceasta pagina. Daca vrei  sa vezi cum a evoluat portofoliul meu acceseaza pagina Portofoliu.

Venit pasiv: Februarie 2020

     In luna trecuta am investit 100€ pe platforma Iuvo-Group pe care o aveam in atentie de cateva luni si in final m-am hotarat sa o testez. La sfarsitul lunii portofoliul meu P2P arata 6147,89€. Venitul pasiv in luna Februarie a fost de 60,24€, o scadere cu 38% fata de luna Ianuarie si cu 50% mai putin fata de Decembrie. Aceasta scadere vine din cauza platformelor Envestio si Kuetzal care au fost SCAM

Analiza completa a lunii Februarie aici.

Platforma Venit Feb (€)Dobanda anuala (%)
Valuare totala (€)
TOTAL60.24€14.16%6147.89€
Mintos7.513.51%890.39
Crowdestor14.9518,16%1966.84
Wisefund11.5319.17%777.41
Monethera11.9619.42%705.14
Fast Invest3.3712.95%302.35
Grupeer
6.6712.96%846.7
Lenndy0.8612%153.75
PeerBerry1.3812.81%164.11
Debitum.net1.4110.71%140.33
Reinvest240.617.45%
+7.30%
100.87
Iuvo-Group014.34%100

Venit pasiv: Ianuarie 2020

In luna Ianuarie am investit  300€ pe Crowdestor si am retras 502€ din Fast Invest. La momentul scrierii investitiile mele in P2P sunt de 6050€. Venitul pasiv in luna Ianuarie a fost de 83.69€ , o scadere cu  32% fata de luna Decembrie. Aceasta scadere vine din cauza platformelor Envestio si Kuetzal pe care nu le-am luat in considerare pentru ca situatia este critica in aceste momente.

Analiza completa a lunii Ianuarie aici

Platforma Venit Ian (€)Dobanda anuala (%)
Valuare totala (€)
TOTAL83,69€14,55%6050€
Mintos8.8212.25%883.47
Envestio00-1928.67
Kuetzal00-1912.69
Crowdestor36.4818,16%1952.93
Wisefund12.319.17%771.05
Monethera8.419.42%716.04
Fast Invest3.1312.99%332
Grupeer
6.7812.95%840
Lenndy1.6712%152.89
PeerBerry1.6712.81%162.5
Debitum.net3.2211.03%138.92
Reinvest240.617.45%
+7.30%
100.26

Venit pasiv: Decembrie 2019

    In luna Decembrie am reusit sa investesc suma de 1738€, ceea ce duce portofoliul P2P la un total de 10021€.  Venitul pasiv in Decembrie a fost de  122€, o crestere cu 36% fata de luna precedenta.  Pot sa spun cu bucurie ca mi-am atins cel mai important target pentru anul 2019. 

Profitul total de la primele investitii in P2P este de 430€ (385€ din dobanzi si 45€ din bonusuri de inscriere si oferte de cashback).

Analiza completa a lunii Decembrie aici.

Platforma Venit Dec. (€)Dobanda anuala (%)
Valuare totala (€)
TOTAL122€15.29%10021€
Mintos8.0512.25%874
Envestio22.7819.33%1928.67
Kuetzal24.2219.04%1912.69
Crowdestor29.2717.63%1616.45
Wisefund11.8819.17%773.39
Monethera3.2319.42%708.25
Fast Invest7.4812.99%830.88
Grupeer
6.7212.95%833.25
Lenndy0.4812%145.42
PeerBerry1.7812.81%160.83
Debitum.net5.3511.14%138
Reinvest240.767.45%
+7.30%
99.65

Venit pasiv: Noiembrie 2019

A trecut luna Noiembrie si e timpul pentru o noua analiza a portofoliului. De fiecare data cand fac aceasta analiza si vad cum creste portofoliul imi dau seama ca sunt pe drumul cel bun. Este extrem de satisfacator sa realizez ca sunt foarte aproape de a atinge primul target(100€ venit pasiv pana la sfarsitul anului). Ma uit dupa zilele cand venitul pasiv va acoperi cheltuielile lunare. Pana acolo o sa fie o calatorie lunga, dar o sa fac totul pas cu pas. 

In luna Noiembrie am reusit sa investesc suma de 1092€, ceea ce duce portofoliul P2P la un total de 8204€.  Venitul pasiv in luna Noiembrie a fost de  89,50€, o crestere cu 24% fata de luna precedenta.

Profitul total de la primele investitii in P2P este de 309,66€ (268,64€ din dobanzi si 41,02€ din bonusuri de inscriere si oferte de cashback).

Analiza completa a lunii Noiembrie aici.

Platforma Venit Nov. (€)Dobanda anuala (%)
Valuare totala (€)
TOTAL89.5€15.11%8204€
Mintos8.9212.42%865.84
Envestio22.3518.65%1581.75
Kuetzal21.619.04%1518.28
Crowdestor7.3717.73%1537.18
Wisefund8.7418.35%595.86
Monethera5.7819.8%132.57
Fast Invest5.6312.97%673
Grupeer
5.2312.95%676.53
Lenndy1.0012%132.03
PeerBerry1.3112.80%158.95
Debitum.net0.969.92%232.89
Reinvest240.617.45%
+7.30%
99.04

Venit pasiv: Octombrie 2019

In luna octombrie am reusit sa investesc suma de 1535€, ceea ce duce investitiile in P2P la un total de 7226€.  Venitul pasiv in luna octombrie a fost de 71,96 €.  O crestere cu 53% fata de luna precedenta.

Profitul total de la primele investitii in P2P este de 220,16€ (181,8€ din dobanzi si 38,36 din bonusuri de inscriere si oferte de cashback). O suma frumusica dupa doar 6 luni de investitii. Analiza completa a lunii octombrie aici.

Platforma Venit Oct. (€)Dobanda anuala (%)
Valuare totala (€)
TOTAL71.96€14.67%7226€
Mintos9.1212.59%857.13
Envestio15.8518.61%1343.57
Kuetzal14.2619.14%1318.97
Crowdestor10.0117.59%1149.81
Wisefund8.318.35%549.58
Fast Invest4.0412.87%518.05
Grupeer
5.2412.95%671.6
PeerBerry1.6412.79%157.54
Lenndy1.8212%122.83
Debitum.net1.259.77%282.36
Reinvest240.437.45%
+7.30%
98.97

Venit pasiv: Septembrie 2019

Septembrie a fost o luna excelenta, pentru ca am reusit sa investesc suma de 1780 €, iar venitul pasiv a crescut cu 49% fata de luna precedenta. Profitul din dobanzi in luna Septembrie a fost de 46.9€. Analiza lunii Septembrie aici.

Platforma Venit Sept (€)Dobanda anuala (%)
Valuare totala (€)
TOTAL46.90€14.52%5624.81€
Mintos8.7712.98%946.90
Fast Invest3.7812.84%363.88
Envestio9.9117.08%1036.10
Kuetzal8.0919%764.28
Crowdestor4.3316.75%1098.80
Grupeer
6.9312.78%516.06
PeerBerry0.7712.77%155.27
Lenndy0.4612%111.01
Debitum.net0.819.88%231.46
Wisefund2.5118.92%302.51
Reinvest240.547.45%
+7.30%
98.54
Crowdestate000

Venit pasiv: August 2019

     Au trecut 4 luni de la primele investitii in platformele de tip P2P si de la inceputul calatoriei catre independenta financiara. In luna August am investit 955€. Obiectivul financiar pentru anul 2019 este sa investesc suficient de mult, incat sa am un venit pasiv de 100€ pe luna.  Analiza detalita a lunii August aici.

Platforma Dobanda anuala (%)
Venit August (€)Valuare totala (€)
TOTAL13.85%32.86€3937.35€
Mintos13.15%9.75839.04
Fast Invest12.81%3.77359.55
Envestio17.51%5.38685.08
Kuetzal18.66%3.23535.73
Crowdestor17%4.23694.47
Grupeer
13.20%4.3359.13
PeerBerry12.73%1.74154.39
Lenndy12%0.15110.15
Debit.network10.31%0.31100.31
Crowdestate11.2%0100

     Au trecut 3 luni de la primele investitii in platformele de tip P2P si de la inceputul calatoriei catre independenta financiara. In luna Iulie am investit 1280€. Obiectivul financiar pentru anul 2019 este sa investesc suficient de mult incat sa am un venit pasiv de 100€ pe luna. Analiza lunii iulie detaliata aici.

Platforma Dobanda anuala (%)
Venit Iulie (€)Valuare totala (€)
TOTAL14,31%21,09€2966,87€
Mintos12,86%5,46829,85
Fast Invest12,80%2,88355,78
Envestio17,65%2,71448,63
PeerBerry12,45%1,46152,54
Grupeer
13,28%2,92354,83
Crowdestor17,4%5,66610,24
Kuetzal18,00%0215,00

     Au trecut doua luni de la primele investitii in platformele de tip P2P si de la inceputul calatoriei catre independenta financiara. In luna Iunie am investit 350€, dar nu este suficient pentru a-mi atinge targetul pentru anul acesta. Obiectivul financiar pentru anul 2019 este sa investesc suficient de mult incat sa am un venit pasiv de 100€ pe luna. 

Platforma Dobanda anuala (%)
Venit (€)Valuare totala (€)
TOTAL14,31%13,47€1635,22€
Mintos12,26%1,82313,83
Fast Invest12,64%2,01252,90
Envestio17,65%3,92260,92
PeerBerry12,20%0,37151,08
Grupeer13,28%1,04151,91
Crowdestor18,25%4,31504,58

Acum cateva luni am inceput sa urmaresc mai multe platforme de tip P2P. Iata ca am facut si primul pas catre obtinerea veniturilor pasive. Acest pas consta in primele investitii in P2P. Dupa ce am facut o cercetare amanuntita  am ales sa investes in 6 platforme pentru a minimiza riscul investitiilor.  

Platforma Dobanda anuala (%)
Venit (€)Valuare totala (€)
TOTAL5,55€1270,55€
Mintos12,06%2,15 312,15
Fast Invest12,50%1,55201,55
Envestio17,65%0205
PeerBerry11,80%0,71100,71
Grupeer12,75%0,87100,87
Crowdestor17,33%0,27350,27
Disclaimer:

     Nu sunt consilier financiar personal si nici nu ma prefac ca sunt. Incerc sa ofer perspectiva si experiența mea cu buna-credinta numai ca opinie, nu si ca sfaturi financiare. Consultati un consultant financiar profesionist, inainte de a lua orice decizie de investitii.      Pur si simplu monitorizez calatoria mea spre independenta  financiara. Nu sunt asociat cu nici una din platformele de investitii. Blogul contine link-uri catre anumite platforme de investitii. Daca faceti clic pe link-uri si decideti sa investiti in oricare dintre produsele sau serviciile lor, as putea să castig un comision. Uneori veti primi un mic bonus pentru utilizarea legaturilor mele. Cred ca este o situatie avantajoasa pentru toata lumea.

Continuând să utilizați site-ul, sunteți de acord cu utilizarea cookie-urilor. Mai multe informatii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close